Windows Server 2008 R2 – Exchange Server 2010

Nastavljamo podešavanje našeg W2K8R2. Instalirali smo domen kontroler, DHCP, WINS, sertifikate, TMG firewall… Ono što nam sada prestoji jeste instalacija Exchange Servera 2010. Exchange server je deo linije Microsoft-ovih servera. Njegova glavna funkcija je razmena elektronske pošte, kalendara, kontakata i zadataka. Klijentski je podržan i kao aplikacija za smartphone telefone, čime se upravljanje mail-ovima znatno olakšava. Exchange pokazuje kako je moguće da vrlo efektivno smanjite troškove uz IT rešenja i kako se bolje upravlja likvidnošću uz, istovremeno, produktivniji rad.

Proći ćemo kroz instalaciju Exchange-a sada, videćete da je prilično jednostavna.

images

Exchange Server 2010 je dostupan za download ovde, to je trial verzija. Takođe, besplatno ga možete skinuti (full nekomercijalnu verziju) i sa ELMS portala vašeg fakulteta. Exchange Server 2010 se može instalirati samo na Windows Server 2008R2 Standard Edition i na Enterprise edition. Ako imate u planu da isprobate database availability grupe i mailbox database kopije, trebaće vam Enterprise verzija Windows Servera 2008. Ovde možete naći kako hardverske tako i softverske zahteve za instalaciju Exchange Severa 2010.

Dodaci u operativnom sistemu koji su vam potrebni, uključujući RSAT-ADDS (potrebno na serveru koji će vršiti schema update-ove), Web-Server, Web-Metabase, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-ISAPI-Ext, NET-HTTP-Activation, Web-Basic-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Windows-Auth, Web-Dyn-Compression, RPC-over-HTTP-proxy, Web-Net-Ext i Net-Framework, možete da instalirate sve odjednom pomoću jedne komandne linije. Mi ćemo takođe instalirati Client Access RoleTransport Role i Mailbox Role. Kao kombinaciju ove tri uloge, koristićemo jednu komandu u cmd-u, koja će nam instalirati sve tri uloge, a ona je:

ServerManagerCmd -i RSAT-ADDS Web-Server Web-Metabase Web-Lgcy-Mgmt-Console Web-ISAPI-Ext NET-HTTP-Activation Web-Basic-Auth Web-Digest-Auth Web-Windows-Auth Web-Dyn-Compression RPC-over-HTTP-proxy Web-Net-Ext -Restart

Potom će vam se restartovati server, zatim je potrebno da otvorite Vaš PowerShell 2.0 i ukucate ovu komandu koja je potrebna ukoliko imate Client Access Server role instaliran:

Set-Service NetTcpPortSharing -StartupType Automatic

A možete da instalirate i svaku posebno, odgovarajuće komande su vam date gore u linku, pa ako vam treba koristite to. Takođe za Mailbox Role, morate da instalirate određeni dodatak koji se zove “MSFilter Pack“. Posle toga, potrebno je da restartujete server.

Za više informacija o preduslovima za instalaciju exchange-a 2010, uključujući one i za Edge Transport server role, možete da pogledate na ovoj stranici.

Možda ste primetili da Failover-Clustering nije na listi preduslova. Ovo je sad feature (dodatak) u Exchange Serveru 2010 koji se zove “database availability group” i koji koristi Windows failover clustering tehnologije. Takođe, trebamo zahvaliti na još jednom dodatku koji se zove “Incremental deployment” tako da ne trebate više instalirati failover clustering pre instalacije Exchange-a. Ako odlučite da koristite database availability grupe (DAG), možete jednostavno da kreirate jednu, i onda dodate Mailbox servere u nju.

Što se tiče softverskih preduslova za instalaciju Exchange-a 2010, morate imate sledeće:

Takođe proverite da li u međuvremeno izašao neki novi update pomoću Windows Update-a, i obavezno restartujete kompjuter ukoliko vam taj update traži restart.

E sada smo napokon spremni za instalaciju i možemo da počnemo, ovo je bolji deo 🙂

Kada pokrenete Setup fajl dobićete ovaj početni ekran. Izaberemo step 4, idemo na Install Microsoft Exchange

exchange01.jpg

U uvodnom delu idemo na Next.

exchange02.jpg

Na Licence Agreement strani, prihvatamo uslove korišćenja i idemo na Next.

exchange03.jpg

Štikliramo Yes za Error Reporting i idemo na Next.

exchange04.jpg

Sada zavisi od vašeg okruženja koje ste uloge instalirali, možete ići na Typical Exchange Server Instalation, ali mi ćemo izabrati Custom Exchange Server Instalation pošto hoćemo još neke dodatne stvari. Idemo na Next.

exchange05.jpg

Na Server Role Selection strani, mi ćemo čekirati Client Access Role, Hub Transport Role i Mailbox Role, pošto smo ih pre toga instalirali i idemo na Next.

exchange06.jpg

Na Exchange Organization strani, napišite koje ime želite za vašu organizaciju (firmu), ovo nije stavka koja se kasnije može promeniti, tako da – razmislite dobro pre sledećeg koraka. I idemo na Next.

exchange13.jpg

Na Client Settings strani, ako koristite Outlook 2003 u vašoj organizaciji i koristite public folder strukturu idite na Yes, i kliknite na Next. U našem slučaju nemamo Outlook 2003 pa zato selektujemo No, i idemo na Next.

exchange08.jpg

Na Configure Client Access server external domain strani,  ako planirate da koristite Client Access Role za eksternu upotrebu, čekirajte ovu opciju i unesite vaš externi URL i kliknite na Next, u mom slučaju nećemo koristiti to jer je ovo praktično lab vežba i idemo na Next.

exchange09.jpg

Na Readliness Checks stranici exchange će proveriti vašu konfiguraciju i reći će vam da li ste spremni za instalaciju ili vam nešto još fali.

exchange10.jpg

Na sledećem ekranu samo kliknite na Install, i potom možete slobodno da odete negde na kafu ili da prilegnete malo dok se instalacija završi 🙂

exchange11.jpg

I napokon, sledeći ekran vam prikazuje da ste uspešno završili sa instalacijom i možete da uživate 🙂

exchange12.jpg

Kliknite na Finish i to je to. Sama instalacija je jednostavna, priprema je malo teža. Ne znam još uvek šta će mi biti tema narednog bloga, da li će to biti podešavanje Exchange-a ili njegovo povezivanje sa TMG firewall-om… videću šta će biti interesantnije. Do tada, prođite sve ovo što smo radili do sada a i ovo, pa javite utiske.

PP, Ivan.

Leave a comment